מוח מצוין – סדרת התדרים – טווחי התדרים של המוח האנושי ומשמעותם בעולם הנוירופידבק 

רוצים לדעת יותר על איך המוח עובד? 

אנו במוח מצוין הכנו עבורכם את "סדרת התדרים" שבה נסביר כל פעם על טווח תדרים אחר והמשמעות שלו. בפלטפורמת מוח מצוין ניתן לראות את ייצוג התדרים של הגלים שנפלטים מהמוח בזמן אמת. 

המוח האנושי פועל בצורה אלקטרו-כימית. כתוצאה מכך שהפעילות המוחית הינה גם חשמלית מופקים שדות אלקטרומגנטיים (כשיש תנועה של אלקטרונים  נוצרים שדות אלקטרומגנטיים). לכן המוח פולט כל הזמן קרינה אלקטרומגנטית חלשה ביותר שאותה ניתן לקלוט באמצעות חיישני EEG המותאמים לכך.

הכנו עבורכם את "סדרת התדרים" של מוח מצוין על מנת לספק מידע נוסף על משמעותם של התדרים השונים הנפלטים מן המוח.

לאחר עשרות שנות מחקר, ישנו ידע רב על מהן התבניות השונות של הקרינה האלקטרומגנטית הנפלטת מהמוח ומה המשמעות שהיא מייצגת מבחינה מערכתית ואפילו התנהגותית.

 גלי דלתא – DELTA – טווח תדרים 0.5 הרץ עד 3 הרץ

דלתא – DELTA – הינו טווח התדרים המייצג את התדרים הנמוכים ביותר ברצף התדרים המקובל בעולם הנוירופידבק (Neurofeedback) וה- EEG. טווח התדרים המדובר הינו מ- 0.5 הרץ ועד 3 הרץ.

מחקרים מראים שתדרים נמוכים אלה מייצגים בעיקר מצבים של שינה. כלומר, כאשר המוח נמצא במצב של שינה יש סנכרון גבוה בין המערכות השונות במוח וישנה פעילות מוחית נמוכה. תדר זה מייצג גם מצב של קומה(Comma). 

גלי הדלתא התגלו לראשונה בשנות ה-30 של המאה ה-20 על ידי מדען בשם וויליאם גריי וולטר.

מעניין לדעת כי לנשים בעיקר לאחר גלאי 30-40 יש יותר מופעים של גלי דלתא מלגברים באותה שכבת גיל.

חומרים נוספים לקריאה:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9751278

גלי תטא – THETA – טווח תדרים 4 הרץ עד 7 הרץ

תטא – THETA – הינו טווח תדרים מעניין מאוד המשחק תפקיד חשוב ביותר במנגנונים שונים במוח ובמיוחד במנגנונים הקשורים לזיכרון.

מאפיין חלימה בהקיץ, מנוחה מנטלית, את המצב בין ערות לשינה.

 ישנם מחקרים רבים המקשרים את התדר הזה למצבי מדיטציה שונים כגון: No thought meditation ועוד. תדר התטא הינו חשוב ביותר ומסנכרן בין מנגנונים שונים במוח וקשור לפונקציונליות של מספר רב של מנגנונים אלה.

למונח גלי תטא יש היום שני פירושים מקובלים:

  1. גלים בתדר 4 הרץ עד 7 הרץ הנפלטים מהמוח ללא קשר למיקום המקור.
  2. גלים בתדר 4 הרץ עד 7 הרץ הנפלטים מההיפוקמפוס ועוד אזורים מסוימים.


גלי אלפא – ALPHA – טווח תדרים 8 הרץ עד 15 הרץ

 אלפא – ALPHA – הינו טווח תדרים חשוב וידוע הקשר שלו למצב מנוחה בו אנו רגועים ושלווים.

גלי אלפא אינם מאפיינים מצב של למידה, אלא מצב של מנוחה – idle State. זהו תדר דומיננטי ביותר אצל רוב בני האדם הבוגרים(שאינם סבלו מפגיעה מוחית) וגם אצל רוב הצעירים. אלפא קשור לפעילות האונה האוסיפיטלית(Occipital Lobe) ולרשתות הקשורות לעיבוד האותות הויזואליים.

לכן, אחד המאפיינים של תדר אלפא הינו שבזמן עצימת העיניים יש עלייה משמעותית במופע של תדר זה. זוהי אחת הבדיקות שעושים מומחי נוירופידבק כדי לכייל את המערכות ולבדוק האם הן עובדות ומודדות את המוח באופן תקין.גלי בטא – BETA – טווח תדרים 16 הרץ עד 30 הרץ

בטא – BETA – הינו אולי טווח התדרים החשוב והמעניין ביותר ביחס לקשב, למידה וקוגניציה. לתדר זה יש קשר ישיר לפעילות המוחית הקשורה ללמידה וליכולת הקוגנטיבית של המוח ברגע נתון.

בטא מייצג עוררות, קשב ולעיתים אפילו חרדה (במיוחד בקצה העליון של התדר). 

טווח התדרים של בטא הינו גדול ביותר ולכן בדרך כלל הוא מחולק לשני חלקים: בטא נמוך ובטא גבוה.

כשהמוח נמצא בתדר בטא (שהינו תדר גבוה יחסית), מצב זה מייצג רמת סנכרון נמוכה של הרשתות של המוח ומצב בו המוח נמצא ברמת אנרגיה גבוהה וצורך הרבה משאבים מטאבוליים.

הפרוטוקולים הנפוצים לאימון נוירופידבק לקשב משלבים בתוכם גם תדרים נמוכים של בטא.

1

גלי – GAMMA – טווח תדרים 31 הרץ עד 100 הרץ

גמא – GAMMA – הינו תדר גבוה ביותר המייצג מצבי קיצון של המוח. 

זהו אינו תדר המייצג פעילות רגילה של המוח אלא מייצג מצבי קיצון.

תדר גמא מייצג את המצב של – FFF – Freeze, Fight or Flight  המופיע בעיקר כשאנו נמצאים בסיטואציה המאיימת על חיינו. כשאנו בורחים מאריה שרודף אחרינו סביר להניח שהמוח שלנו נמצא בתדר גמא.

רוצים לדעת יותר? הירשמו לקורס מאמני מוח מצוין באוניברסיטת בר-אילן על מנת ללמוד יותר על נושאים אלה ועל מנת להתנסות ולאמץ את טכנולוגיית הנוירופידבק לארגז הכלים שלכם באמצעות פלטפורמת מוח מצוין. 

נכתב על ידי עופר לידסקי – יזם מוח מצוין ומטפל מוסמך בנוירופידבק 

סרטון לצפיה בחינם

הצטרפו עכשיו לסדנה הדיגיטלית – סדרת התדרים – אודות טווחי התדרים של המוח האנושי.

בסדנה תלמדו על טווחי התדרים השונים של המוח האנושי ומה המשמעות שלהם. תבינו את ההבדלים בין רמת עירות לתדרים השונים ולביצועים קוגניטיביים.

הסדנה מיועדת לכל מי שמעוניין להעשיר את הידע שלו בנושא התדרים של המוח האנושי ומשמעותם.

סרטון לצפיה בחינם

שתף פוסט:

בלוגים דומים

שאל אותי!