ערכות ותכניות האימון שמוח מצוין מפתחת ומשווקת פועלות באמצעות טכנולוגיית הנוירופידבק (Neurofeedback). נוירופידבק היא שיטה ל'אימון מוח' שפותחה בראשית שנות השבעים.

הרציונל המדעי בנוירופידבק מושתת על 'עקרון החזרה' (Repetition) וקבלת פידבק חיובי מיידי. באופן זה ניתן 'ללמד' את המוח ליצור 'התניה חיובית' לצורך שיפור פעילות מוחית ספציפית.

'הפידבק החיובי' (נוירופידבק) מתקבל באמצעות חיישנים המודדים גלי EEG הנפלטים מהמוח בזמן אמת. החיישנים מחוברים למחשב שמעבד את המידע ומספק למתאמן משוב אודיו-ויזואלי. חוויית המשתמש דומה מאוד למשחק מחשב, רק שבמקום מקלדת או ג'ויסטיק, הפעולות נשלטות על ידי המוח של המתאמן.

השיטה הוכיחה את עצמה, בעשרות מחקרים קליניים, כיעילה בהתגברות על הפרעות קשב וטיוב של אספקטים אחרים בפעילות המוחית. לאור העובדה שלא מדובר בפרוצדורה חודרנית ולא ידועות תופעות לוואי מסוכנות, ה-FDA (מנהל המזון והתרופות בארצות הברית, הידוע כגוף קפדני במיוחד) פרסם המלצות בנוגע לביצוע 'אימון מוח' באמצעות נוירופידבק כדרך להתמודד עם הפרעות קשב. גם איגוד רופאי הילדים בארצות הברית המליץ להורים לילדים הסובלים מהפרעות קשב לנסות להתמודד עם הבעיה באמצעות נוירופידבק לפני שמתקדמים לטיפול תרופתי.

כאמור, נוירופידבק אינה רעיון חדש, מדובר בשיטה ותיקה ומוכחת. החיסרון של השיטה היה נעוץ בכך שעד היום כל מי שרצה לערוך 'אימון מוח' היה צריך למצוא מכון או קליניקה מתאימים. כאשר מדובר על תרגול שרצוי לערוך כמה פעמים בשבוע, מדובר בחסם רציני. כאן נכנסת לתמונה החשיבה החדשנית של 'מוח מצוין'.

'מוח מצוין' לקחה על עצמה להנגיש את טכנולוגית הניורופידבק ולהפוך אותה לכלי אימון אישי במסגרת הביתית. את זה היא עושה באמצעות ממשקים חכמים וידידותיים למשתמש, תכניות אימון ייעודיות ומערך הדרכה מיומן.

שתף פוסט:

בלוגים דומים

שאל אותי!