מוח מצוין לגיל השלישי / "יד עזר לחבר"

אנו חיים בעידן בו תוחלת החיים עולה מרגע לרגע.  ההערכה הרווחת היא שבעשור הקרוב , גילאי 65 ומעלה יהווה כ 15% מהאוכלוסייה, וכ- 5% יצפינו הרחק מגיל 80. אוכלוסיות אלו, לרוב, מלינות על איכות חיים שאינה אופטימלית ורבים מהם מתארים בעיקר פאסיביות והדרדרות עד לכדי דכאון בחלק גדול מהמקרים.

כך גם היה סיפורן של פאני (94) , אסתי (84)  , פאני (91) ואמה (90) החוסות במוסד "יעד עזר לחבר", המעניק סביבה חמה ותומכת לאוכלוסיית ניצולי השואה בחיפה. את התפנית בעלילה, מספקת דיאנה לב, שעם לב חפץ ויכולות אימוניות מגוונות החלה להתנדב במוסד .

דיאנה, מטפלת באוכלוסיות מבוגרות במגוון של שיטות מתזונה ועד מטלות למוטוריקה עדינה וכלה בנוירו-פידבק באמצעות תוכנת מוח מצוין. תוכנה שפותחה מתוך הבנת הצורך החברתי העצום בכלי טכנולוגי, המשלב חיישן ביתי ויוצר ממשק מוח-מחשב ישיר לחיזוק פעולות רצויות של המוח. פלטפורמת מוח-מצוין החמושה בפרוטוקול  נוירו-פידבק שנבחן ונבדק כיעיל לטיפול בהפרעות קשב ובמגוון עצום של משחקונים המייצרים חיזוק חיובי למוח האנושי.

"אני שוכחת לפעמים תוך כדי צעידה, לאן רציתי ללכת" , מעידה דיאנה על שיחה טיפוסית עם מטופלת, "חסרת סבלנות וחשק" העידה בקשר למטופלת אחרת. המטופלות התחילו ברמה המלמדת על פגמים ביכולות קוגניטיביות, לא צלחו משימות כמו ציור שעון , זכירה של שלוש מילים ואף ביצוע פעולות חשבון.

שדיאנה, התחילה לחשוש בעצמה שאין עם מי לדבר, שהיא ניגשת למלאכה עם רצון רק לשפר את חווית החיים האחרונה, שיחה עם הילדים, רק חיזקה את תחושת אי המסוגלות שלוותה את התהליך. "הילדים שלהם הקטינו אותם" מסבירה, וכל מה שצריך היה אמונה ותוכנית מסודרת. האמונה העצמית שלהם היא אפסית, ושם צריך להתחיל, מסיימת דיאנה.

היום, לאחר כחודשיים של טיפול משולב, התוצאות ניכרות בשטח. אנו מדווחים על שינוי מהותי ברמת הערנות וכן עלייה בתפקודים הקוגניטיביים וביכולת להתרכז ולבצע מטלות.  המתאמנות החלו לשים לב לפרטים כמו לבושן, החלו להתאפר ולנהל שגרת חיים, והכי חשוב, להאמין בעצמן קצת יותר.

שתף פוסט:

בלוגים דומים

שאל אותי!