כתבה: ד"ר מירב קלו – פיזיולוגית ומטפלת בנוירופידבק

הפרעת קשב היא הפרעה נוירו-התפתחותית. 

התסמינים של הפרעה זו כוללים קשיי קשב וקשיי ריכוז (על ההבדל ביניהם נעמוד בעתיד), היפראקטיביות (פעלתנות יתר) ואימפולסיביות. התסמינים יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות אולם לא הכרחי שיופיעו כולם.

המודעות להפרעת קשב גדלה משמעותית בשנים האחרונות ואיתה גם מספר הילדים המאובחנים.

אולם לא כל ילד אנרגטי, או ילד המתקשה להתרכז מעת לעת לוקה בהפרעת קשב. מכיוון שהפרעה זו היא מורכבת וכרונית ואין בדיקה אחת כמו בדיקת דם לאבחון חד משמעי נהוג להסתייע בקריטריונים שונים המדווחים על ידי הילד וכן על ידי מטפל וביניהם הסחות דעת רבות, קושי לקיים פעילות לאורך זמן, קושי להתמקד וכו' . אולם רוב הילדים הבריאים וכמוהם גם המבוגרים נוטים לאבד קשב מעת לעת ואפילו לנהוג באופן אימפולסיבי והיפר-אקטיבי.

לא פחות חשוב להתייחס לאופי הפעילות הנבדקת ולהתאמתה לגיל הילד ולהתפתחותו. טווח הקשב יכול להשתנות גם במהלך היום ולעיתים מדובר במאפיינים התנהגותיים הקשורים לגבולות ומה שמתאפשר לילד לעשות במסגרת ההורית.

אחד הקריטריונים החשובים להגדרת ההפרעה הוא העובדה שהיא מפריע ללוקה בה בתפקודי חיים שונים כמו למידה, עבודה, יחסים בינאישיים וכן בהתנהלות והקשב העצמי. ולכן, לא נכון להתייחס אל ההפרעה כאל לקות למידה בלבד. בנוסף, הלוקה בהפרעת קשב סובל ממנה בסביבות משתנות ולא רק בסביבת הלימודים שלו.

אבחון של הפרעת קשב יכול להיעשות אך ורק על ידי גורם מורשה: רופא (שהוא נוירולוג או פסיכיאטר) או פסיכולוג. מטרת האבחון היא למעשה הטיפול. באמצעות תוצאות האבחון נקבע האם יש צורך בתרופה ואם כן באיזה מינון וכן מוגדרים תנאי למידה מיטביים עבור הילד המאובחן.

חברת מוח מצוין מפתחת את טכנולוגית הנוירופידבק לאימון המוח לשיפור מיומנויות הקשב. מכיוון שזוהי שיטה לא חודרנית המעודדת את המוח באמצעות משוב חיובי להגיע לתדרים חשמליים המזוהים עם התנהגות מיטבת קשב, הרי ששימוש בתוכנה אינו מפריע או תלוי בתרופות או באבחון.

כל מי שמרגיש קושי בריכוז או בהשלמת משימה עשוי להיתרם מאימון המוח לקשב.

מוח מצוין | https://excellent-brain.co.il/

077-2042282

שתף פוסט:

בלוגים דומים

שאל אותי!