מוח מצוין בשיטת הנוירופידבק

מהו נוירופידבק? כיצד השיטה עובדת? עד כמה היא אפקטיבית? ומה יתרונותיה על פני שיטות אחרות?

שיטת הנוירופידבק

השיטה מבוססת על התניה אופרנטית, כלומר תגמול  על התנהגות רצויה, וקיבוע שלה ע”י חזרות עליה. ובמקרה שלנו מדובר על קבלת משוב – פידבק חיובי כאשר המתאמן מצליח לשנות את הרכב גלי המוח שלו ברגע נתון, שינוי בכיוון שהמטפל החליט שהוא הכיוון הנכון.  התגמול בנוירופידבק אצל בני אדם הוא נקודות, או אפשרות לראות סרט בצורה טובה או הצלחה במשחק מחשב. קופים או בע”ח אחרים מתוגמלים במזון.

אז למה היא עדיפה?

מאחר והשיטה איננה חודרנית ואיננה מזיקה, היא הפכה לשיטת אימון מוח מקובלת למספר תסמונות נוירולוגית שמתבטאות בשינוי בפעילות החשמלית המוחית. או סתם ככלי לשיפור יעילות של רוגע או מדיטציה.

כאמור, נוירופידבק אינה רעיון חדש, מדובר בשיטה ותיקה ומוכחת. החיסרון של השיטה היה נעוץ בכך שעד היום כל מי שרצה לערוךאימון מוחהיה צריך למצוא מכון או קליניקה מתאימים. כאשר מדובר על תרגול שרצוי לערוך כמה פעמים בשבוע, מדובר בחסם רציני. כאן נכנסת לתמונה החשיבה החדשנית של מוח מצוין.

החיישן של מוח מצוין שמודד את גלי המוח בקופסה סגורה

ערכות האימון
של מוח מצוין

ערכות ותכניות האימון שמוח מצוין מפתחת ומשווקת פועלות באמצעות טכנולוגיית הנוירופידבק (Neurofeedback). נוירופידבק היא שיטה לאימון המוח שפותחה בראשית שנות השבעים. מקור השיטה הוא במחקר על הפעילות החשמלית המוחית שהוביל לשיטת טיפול  באפילפסיה ואח”כ ב-ADHD.

eeg כמשחק מהנה

מצב גלי המוח, שעליו מקבלים תגמול, מתקבל באמצעות חיישנים המונחים על הקרקפת ומודדים את ה- EEG . EEG הוא השדה האלקטרומגנטי שמיוצר כתוצאה מפעילות עצבית מוחית. התרשים נקלט במחשב, עובר אנליזה מתמטית (אנליזת פורייה שנותנת אינפורמציה לגבי העוצמה של כל תדר של גלי המוח, בנפרד). התוצאה של האנליזה הזאת נשלחת למסך של המטופל בצורה של משחק או סרט והוא, המטופל מקבל משוב מובן וברור ומתגמל על פעילות המוח המורכבת שלו.

מוח מצוין לקחה על עצמה להנגיש את טכנולוגית הניורופידבק ולהפוך אותה לכלי אימון אישי במסגרת הביתית. את זה היא עושה באמצעות ממשקים חכמים וידידותיים למשתמש, תכניות אימון ייעודיות ומערך הדרכה מיומן.

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים:

שאל אותי!