השילוב המנצח בין אימון נוירופידבק לטיפול תרופתי עם ריטלין

 

השילוב המנצח של נוירופידבק וטיפול תרופתי בטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) בילדים

 

כחלק מההרצאות שלי אני תמיד שם דגש על כך שהשילוב בין הטיפול התרופתי לבין האימון המוחי של נוירופידבק לשיפור הקשב הינו שילוב מנצח שיש לו גם בסיס מחקרי.

להלן מידע שאספתי מתוך מחקר שנעשה על עניין זה בדיוק:

מחקר שנערך בשנת 2018 ופורסם בכתב העת "Neurol Sci" חושף תובנות חשובות לגבי השילוב של אימון נוירופידבק (NF) וטיפול תרופתי בניהול הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) בילדים. המחקר בחן את השפעות הנוירופידבק בשילוב עם ריטלין, תרופה נפוצה לטיפול ב- ADHD – לעומת נוירופידבק ללא תרופה.

ממצאי המחקר:

  1. המשתתפים והשיטה: המחקר כלל ילדים בגילאי 5-10 שאובחנו עם ADHD. הם חולקו לשתי קבוצות: אחת קיבלה אימון נוירופידבק עם ריטלין והשנייה קיבלה רק אימון נוירופידבק.
  2. כלי ההערכה: המחקר השתמש ב-Clinical Q, במבחן הביצוע הרציף של קונרס (CPT) וב-WISC-R לפני ואחרי הטיפול.
  3. התוצאות: המחקר מצא שיפורים בשתי הקבוצות במגוון פרמטרים. עם זאת, הקבוצה שקיבלה נוירופידבק וריטלין הראתה שיפורים משמעותיים יותר בתחומים כמו זמן תגובה ובקרת תשומת לב.
  4. המסקנה: המחקר מצביע על כך שבעוד שנוירופידבק לבדו יכול להיות מועיל בניהול חלק מההיבטים ההתנהגותיים של ADHD, השילוב של נוירופידבק וריטלין הוא יעיל יותר. זה מעיד על הפוטנציאל של גישה מולטימודלית בטיפול ב- ADHD.

השפעות על תוכניות אימון נוירופידבק:

  1. הגברת היעילות: השילוב של נוירופידבק עם טיפול תרופתי מגביר את יעילות התוכנית. זה מרמז על כך שאינטגרציה של תרופות יכולה לשפר את תהליך הנוירופידבק, מה שמוביל לתוצאות טובות יותר.
  2. שיפורים ממוקדים: המחקר מדגיש את השיפורים בתחומים כמו זמן תגובה ובקרת תשומת לב, שהם קריטיים בניהול ADHD. השילוב של טיפולים אלה יכול להיות בעל ערך רב במיוחד.
  3. גישה מולטימודלית: הממצאים תומכים ברעיון של גישה מולטימודלית לטיפול ב-ADHD. שילוב של מספר שיטות טיפול יכול להתמודד עם האופי המורכב של ADHD בצורה יעילה יותר מאשר שיטת טיפול בודדת.
  4. החלטת ההורים: המחקר משקף גם את חשיבות הבחירה של ההורים באפשרויות הטיפול. חלק מההורים מעדיפים פתרונות לא תרופתיים, ונוירופידבק מספק אופציה ויעילה. עם זאת, לשיפור התוצאות, ניתן לשקול הוספת תרופה.
  5. מחקר ופרקטיקה עתידיים: ממצאים אלה יכולים להנחות מחקרים עתידיים בטיפול ב- ADHD, עם דגש על איך שילובים שונים של שיטות יכולים להיות מותאמים לצרכים האישיים. למטפלים, המחקר מספק ראיות לתמיכה בגישה משולבת יותר לטיפול ב- ADHD.

 

מסקנה:

המחקר מהכתב העת "Neurol Sci" מדגים את היתרונות הפוטנציאליים של שילוב אימון נוירופידבק עם טיפול תרופתי בניהול ADHD בילדים. גישה זו לא רק משפרת את יעילות האימון בנוירופידבק אלא גם מציעה אסטרטגיה טיפולית יותר מקיפה. היא מדגישה את חשיבות שיקול שיטות טיפול מרובות כדי להתמודד עם הצרכים המגוונים של ילדים עם ADHD. עם התפתחות הטיפול ב- ADHD, מחקרים כאלה תורמים רבות לפיתוח תוכניות טיפול יעילות ומותאמות אישית יותר.

 

מאת: עופר א. לידסקי – מייסד ומנכ"ל – מוח מצוין בע"מ – Excellent Brain

 

שתף פוסט:

בלוגים דומים

שאל אותי!