הפתרון לבעיות קשב והיפראקטיביות
מתחיל אצלך בסלון

על פי משרד הבריאות, חמישה עד עשרה אחוזים מילדי ישראל עד גיל 5 מפתחים ADHD • חלקם סובלים מהיפראקטיביות המאתגרת אותם בחיי היומיום • גורמים נוירו-ביולוגיים במבנה המוח שותפים ביצירת ההיפראקטיביות • אימון בנוירופידבק עוזר לילד להתמודד עם אתגרי ההפיראקטיביות • האימון של מוח מצויין בשיטת הנוירופידבק עובד באמצעות משחק מחשב שנותן משוב לפעולות חיוביות • לאחר האימון יוכל הילד לבצע פעולות שהיו מאתגרות עד עכשיו • האימון מיועד לילדים מגיל 7 ומבוגרים ויש לו תוצאות מרשימות המשפיעות על החיים.

שיטת הלימוד בבתי הספר מושתתת ברובה על ישיבה בכיתה בצמוד לשולחן והקשבה של 45 דקות לפחות. לילד עם ADHD מדובר בסיטואציה לא פשוטה כלל. כיום, 7-10% מהאוכלוסייה העולמית מפתחת את התופעה כבר בחמש השנים הראשונות לחייהם. בישראל, על פי משרד הבריאות, שכיחות התופעה גבוהה יותר ומגיעה לחמישה – עשרה אחוזים בגילאים הללו. כמו כן, מתגלים גם מקרים בגילאים מאוחרים יותר עם הכניסה ללימודים בבתי הספר.

מה עושים? איך ניתן לעזור לילד עם ADHD לצלוח את הפעולות שמאתגרות אותו?
כיום יש פתרון יצירתי המשלב משחק, שעוזר בדיוק עם האתגרים האלו. בדיוק בשביל זה חברתנו יצרה ושיווקה את ערכת מוח מצוין.
בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על הקשיים שסובבים ילדים הסובלים מבעיות קשב והיפראקטיביות והוריהם שמתמודדים עם ההשלכות מדי יום. כמו כן תוכלו לקרוא על הפתרון היצירתי שאנו מציעים.

הקשר בין בעיות קשב להיפראקטיביות

בשנים האחרונות אנו רואים עלייה במודעות כלפי ילדים ומבוגרים הסובלים מ-ADHD. עם העלייה במודעות עלה גם הצורך במציאת פתרונות להתמודדות עם התסמינים. התמודדות נכונה וטובה תביא להשתלבות בפעילויות השונות ביומיום. 

התופעה של בעיות קשב הנקראת גם ADHD,עשויה להתפתח עם תסמינים של היפראקטיביות. חוקרים בתחום טרם מצאו את התשובה לשאלה: למה יש אנשים שמפתחים ADHD עם היפראקטיביות וכאלו שלא. יש חוקרים שטוענים שמדובר בגורמים גנטיים. יש חוקרים שסבורים שמדובר בגורמים התפתחותיים שהתרחשו במהלך ההריון. יש מחקרים המצביעים באופן ברור על גורמים נוירו -ביולוגיים במבנה המוח ובפעילות של המוליכים העצביים. גורמים אלו מעידים על שוני מסוים אצל הסובלים מהתופעה של קשב וריכוז יחד עם היפראקטיביות או ללא היפראקטיביות. כאשר אדם פונה לאבחון של ADHD, בודקים את האם הוא סובל מהפרעות של היפראקטיביות באמצעות התסמינים המוגדרים בספר ה-DSM המאבחן הפרעות נפשיות. אדם שיש לו לפחות שישה מהתסמינים, ברצף של שישה חודשים והם מפריעים לו בתפקוד היומיומי יוגדר כסובל גם מהיפראקטיביות.

השפעת ADHD על חייו של הילד

התופעה של קשב וריכוז בקרב ילדים משפיעה מאוד על התפקוד היומיומי ברמה החברתית, לימודית ומשפחתית. 

ברמה המשפחתית יש להתמודד עם חוסר שקט ואימפולסיביות הבאה לידי ביטוי בתגובות קיצוניות, אי דחיית סיפוקים, חוסר ארגון וסדר, קושי בעמידה בלוח זמנים, אובדן של ציוד ועוד. 

ברמה הלימודית גם קיים קושי גדול. חוסר היכולת להפנות קשב וחוסר היכולת לשבת ללא תזוזה לא מתיישבים עם השיטה, ולכן מדובר בילד שיחווה קושי מאוד גדול. בהרבה מן המקרים האלו יהיו ילדים שיפריעו למהלך השיעור וכך למעשה יתמודדו עם הצורך שלהם בתזוזה ובמקרים אחרים, הם יצאו החוצה, לא יהיו חלק ממהלך השיעורים 

ברמה החברתית ילדים הסובלים מהפרעת קשב והיפראקטיביות נוטים לגלות קושי בהבנת מסרים חברתיים ועמידה במוסכמות חברתיות. הם נוטים לחוסר סובלנות, מגיבים בתסכול ובמקרים מסוימים מתנהגים באופן שונה משאר הילדים ולכן תמצאו אותם בודדים הרבה מן הפעמים.

פתרונות המוצעים כיום ל-ADHD

על מנת שהילד יוכל לתפקד טוב יותר בחיי היומיום ולהתמודד עם התופעה גם בחייו הבוגרים, על ההורים להיות ערים למצב, להבין אותו, לקבל ולדעת שיש כיום מספר פתרונות נפוצים המוצעים וחלקם אף יעילים מאוד. 

ריכזנו עבורכם מספר פתרונות אפשריים להתמודדות:

טיפול תרופתי

הטיפול המוכר ביותר כיום עבור בעיית קשב והיפראקטיביות הוא הטיפול התרופתי. כיום התרופות שהוכחו כיעילות לשיפור של תסמיני התופעה הם ריטלין, קונצרטה ועוד תרופות מעוררות שפועלות באופן דומה על מערכת העצבים המרכזית. תרופות אלו יעזרו לילד להתרכז ולהיות רגוע במשך מספר שעות ויאפשרו לו להתמודד עם הפעולות שהוא מבצע ביום יום. לפני לקיחת התרופות יש להתעדכן על תופעות הלוואי שעשויות להתרחש.

טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי הוא טיפול שמטרתו להקנות לילד כלים ומיומנויות לשליטה עצמית בעת מצבים שבהם הוא חש כי ההיפראקטיביות משתלטת עליו או שהוא נמצא במצב של חוסר קשב. הטיפול ההתנהגותי יוצא מנקודת הנחה שעם כלים נכונים להתמודדות יוכל הילד להעצים את הביטחון העצמי והמסוגלות העצמית אשר ישפיעו בטווח הקצר והארוך על התפקוד היום יומי. 

אימון באמצעות נוירופידבק 

שיטת הנוירופידבק היא שיטה המבוססת על התניה אופרנטית. בשיטה זו מעניקים תגמול על התנהגות רצויה ומקבעים אותה באמצעות חזרה עליה. במקרה של הפרעות קשב והיפראקטיביות שמקורן במערכת העצבית המרכזית, מתאמן בשיטה מקבל פידבק חיובי על פעולות שעשה כאשר בפעולות אלו הצליח לשנות את הרכב גלי המוח שלו ברגע נתון. באמצעות השיטה הזו, ילד הסובל מהתופעה יוכל לשפר את הקשב על ידי חיזוק הדרגתי של מעגלים מוחיים הקשורים לקשב ולבצע פעולות יומיומיות שהתקשה בהן קודם כמו ישיבה בכיתת לימוד, סדר וארגון של החפצים האישיים שלו, השתתפות בפעילות חברתית בצורה טובה יותר ועוד הרבה פעולות שבהן היה קיים קושי לפני.

תכנית מוח מצוין בבית ספר ברמלה

מדובר על שיטה ידידותית מאוד לילדים, שכן היא אינה חודרנית ואינה מזיקה. זוהי שיטה ותיקה ומוכחת שעד היום היו מבצעים במכונים המיועדים לכך וכיום ניתן למצוא ערכות ביתיות לאימון המוח באמצעות שיטת נוירו-פידבק שניתן לרכוש בחברת מוח מצוין. הערכות הביתיות בעלות ממשק משתמש ידידותי, נוח וחכם הפועל באמצעות משחק. כך הילד שלכם גם נהנה וגם מאמן את המוח להסתגלות טובה יותר במצבים של חוסר קשב והיפראקטיביות.

לסיכום, בעיות קשב והיפראקטיביות הפכו נפוצות מאוד באוכלוסיית העולם ובישראל, המודעות אליהן ואל האתגרים שהן מציבות הולכת וגדלה וכיום קיימות מגוון שיטות טיפול יעילות שיכולות לעזור לכם ולילדיכם להתמודד איתן. כיום, בשנת 2021 אתם לא חייבים להתבסס רק על הטיפול הרפואי בתחום, כיום ניתן להשתמש גם בטיפול התנהגותי ובייחוד באימון הנוירופידבק המציע פתרון יעיל לטווח הקצר והארוך.

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים:

שאל אותי!