על הפרעת קשב וגלי המוח

המוח שלנו אחראי לכל התפקודים המוטורים, הקוגניטיבים והמנטלים שאנו מבצעים.

איך זה קורה?

המוח הוא אסופה של תאי עצב, שנקראים נוירונים. הנוירונים, מתקשרים ביניהם בתבנית של רשת תקשורת גדולה ומעבירים מסרים בשתי צורות: חשמל וכימיה. המסר עובר מתא לתא ובסוף מגיע גם לאיברים ובלוטות וגורם לנו לנוע, לחשוב ולהרגיש.

הכימיה במוח מתבצעת על ידי שליחים כימיים הייחודיים לו ונקראים נוירוטרנסמיטורים.

החשמל מתבטא בגלים חשמליים להם תדר משתנה (תדירות – כמה פעמים בדקה הם פעילים) ועוצמה משתנה (כמה נוירונים משתתפים בפעילות באותו רגע). אפשר למדוד את האפקט החשמלי בקלות וללא הפרעה למוח על ידי בדיקה פשוטה שנקראת EEG (Electroencephalogram )  .

מסתבר, שתפקודים שונים של המוח דורשים פעילות חשמלית בתדר שונה. כך למשל כאשר אנחנו נדרשים לחשוב ולמקד קשב, התדר צריך להיות יחסית גבוה (תדר בטא) וכשאנחנו חולמים בהקיץ ומאפשרים למוח “מנוחה” התדר נמוך יותר (אלפא). יש גם תדר למצב טרום שנה, מדיטטיבי, זה תדר שבו אנחנו מטמיעים מידע ונמצאים בהקשבה עצמית (תטא).

הפרעת קשב היא הגדרה שמתארת מצב בו התסמין העיקרי הוא  קשיי קשב וריכוז.

בשלב הזה אנחנו כבר יכולים להניח, שכמו במצבים אחרים, גם כאן, יהיה ביטוי חשמלי וכימי במוח.

אודות הביטוי הכימי תוכלו לקרוא במאמר דופאמין ונוירופידבק באתר של ” מוח מצויין”.

מבחינת הביטוי החשמלי, בזמן ריכוז וקשב, המוח מגייס את הנוירונים שלו, בכל התפקודים הרלוונטים, לעלות תדר. כך שאצל אדם שאין לו הפרעת קשב נראה הרבה מאוד אזורים במוח שנמצאים בתדר גבוה יחסית (בטא).

אדם בעל הפרעת קשב, מתקשה לגייס את הנוירונים שלו לתדר זה וחלקם או מרביתם נשארים בתדר נמוך יותר (אלפא) ולכן נראה אותו “בורח” לחלימה בהקיץ.

לשמחתנו, המוח שלנו כל הזמן מחשב מסלולים מחדש ולומד להתייעל כשנותנים לו את הכלים הנכונים. מכיוון שהמוח שלנו גמיש, הוא יכול ללמוד לשנות תדר. בביקת ה – EEG  נראה את התדר עולה אבל גם ללא בדיקה, נראה ביטוי של השינוי החשמלי במוח בתסמינים. פתאום האדם מצליח להתרכז במשימה והתפקוד שלו משתפר.

איך אפשר לעזור למוח להשתנות? קרא את המאמר על דופאמין ונוירופידבק.

התקשרו עכשיו